ENNAKKOÄÄNESTYS 2022
19.10. klo 00:00 – 6.11. klo 23:59
Helsingin Ekonomit luo menestystä sekä osaavaa ja kestävää huomista. Hallituksella puheenjohtajan johdolla on koko jäsenistön eli yli 17 000 jäsenen valtuutus vastata Helsingin Ekonomien toiminnasta sekä linjauksista siten että huominen on osaava ja kestävä. Hallituksen päätökset vaikuttavat niin yhdistyksemme toimintaan kuin myös huomattavasti valtakunnallisiinkin Suomen Ekonomien linjauksiin.
Haluamme osallistaa jäsenet mahdollisimman laajasti mukaan päätöksentekoon: Helsingin Ekonomien jäsenet voivat nyt osallistua jo toista kertaa yhdistyksen hallituksen sekä puheenjohtajan valintaan äänestämällä ennakkoon.
Hallitusvalinnat
Hallituksen koko
(enemmistöpäätös)
- LUE LISÄÄ: Mikä on toimiva koko hallitukselle? (julkaistu vuoden 2021 hallitusvalintojen aikaan)
Hallituksen jäsenet
(suhteellinen listavaali)
Ehdolle asettuneet
- Timo Ahonen
- Timo P. Kiviaho
- Juha Koikkalainen
- Petri Lautjärvi
- Mikael Malmivaara
- Meri Mononen-Matias
- Laura Myllykoski
- Miia Oulasvirta
- Minna Pohjola
- Hannele Rahkala
- Mikko Saastamoinen
- Anne Turunen
- Merja Viljala
Näin äänestät
Hallitus- ja puheenjohtajavalinnoista äänestetään sähköisesti oman mobiililaitteen tai tietokoneen kautta eVaali-järjestelmää käyttäen. Äänestää voi joko ennakkoon tai yhdistyksen kokouksessa.
- Klikkaa vaalijärjestelmään tästä (ennakkoäänestys 19.10.-6.11.2022)
- Tunnistaudu verkkopankkitunnuksilla
- Valitse, mitä hallituksen kokoa äänestät
- Valitse, ketä äänestät hallituksen jäseneksi
- Hyväksy äänestys
Hyväksynnän jälkeen ääni on annettu ja sitä ei voi enää muuttaa.
Yhdistyksen sääntömääräinen kokous ke 9.11. klo 17.30 alkaen
Kokouksessa käsitellään sääntömääräiset asiat eli päätetään mm. hallituksesta ja puheenjohtajasta. Lisäksi käsitellään hallituksen esitys sääntömuutokseksi ja kuullaan katsaus kuluvan vuoden toimintaan. Kokous järjestetään hybridikokouksena.